12.uz - Халқаро музейлари куни арафасида бизнинг кўп асрлик тарихга эга шаҳримиз ўзига хос ажойиб туҳфа билан бойийди – Тошкентнинг марказидаги боғлардан бири 100 рангтасвир баннери билан безатилади. Дунёнинг энг машҳур музейлари – Лувр ва Эрмитаж, Уффици галереяси ва Метрополитен музейи, Рус музейи ва Третьяков галереяси, Берлин, Вашингтон, Лондон, Мадрид сингари шаҳарлардаги санъат музейлари ҳамда Ўзбекистондаги музейлар коллекциясидан олинган санъат асарлари бундан кейин шаҳримиз ландшафтининг ўзига хос таркибий қисмига айланади.
Мустақилликка эришилгач, Ўзбекистонда тарихий ва маданий меросни асраб-авайлашга жиддий эътибор қаратилди. Бу ишлар музей ишларини кенг кўламда ривожлантириш, аҳолининг барча қатламларини миллий ва жаҳон маданий меросидан баҳраманд қилишда намоён бўлди. Ўзбекистон Бадиий Академияси Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан ҳамкорликда маданий меросни тарғиб этиш мақсадида ушбу интерфаол лойиҳани тайёрлади. Лойиҳада шаҳримиз аҳолисини маданий ҳаётга янада фаол жалб этиш, шиддат билан ривожланиб бораётган ҳозирги муҳитда ҳар бир кишининг санъат дурдоналари билан яқиндан танишишига имконият яратиш кўзда тутилади.
Ҳамшаҳарларимизнинг ҳар куни Буюк Британия, Германия, Голландия, Италия, Испания, Норвегия, Россия, Америка Қўшма Штатлари, Франция, Хитой, Япония, Ўзбекистон ва бошқа давлатлар санъат дурдоналари билан мулоқотда бўлиши, бу маданий ҳаётнинг узвий қисмига айланиши натижасида улар Шарқ ва Европа Уйғониш даври ҳамда замонавий санъат намоёндалари асарларида акс этган гўзалликдан баҳраманд бўладилар, гўзаллик ва нафосатга интилиш кишиларимиз учун одатий ҳолга айланади.
Ушбу йил Тошкентда фаолиятини бошлайдиган лойиҳа анъанаси келгусида ўз доирасини кенгайтириб, республиканинг бошқа шаҳар ва туманларида ҳам давом эттирилади.
Лойиҳа тақдимоти 2010 йил 18 май куни А.Навоий номидаги опера ва балет академик театри майдонида бўлиб ўтади.

В Узбекистане стартует художественный проект «Шедевры мирового искусства в Ташкенте»
12.uz - В канун Всемирного Дня музеев наш город с многовековой историей получит оригинальный подарок – одну из парковых зон в центре Ташкента украсят 100 живописных баннеров. Шедевры изобразительного искусства из лучших музеев мира – Лувра и Эрмитажа, Галереи Уффици и музея Метрополитен, из Русского музея и Третьяковской Галереи, из музейных собраний Берлина, Вашингтона, Лондона, Мадрида и многих других сокровищниц мирового искусства, в том числе и произведения из музейных коллекций Узбекистана, станут неотъемлемой частью городского ландшафта.
Бережное сохранение исторического и культурного наследия стало приоритетом культурной политики независимого Узбекистана. Это проявляется не только в области развития музейного дела, но и вовлечении и приобщении широких слоев населения республики к национальному и мировому культурному наследию. Исполняя эту важную миссию и решая проблему доступности культурных услуг, Академия художеств Узбекистана совместно с Мэрией города Ташкента подготовила данный интерактивный проект. Он призван эффективно и динамично, привлечь как можно больше жителей нашего города к участию в культурной жизни, создать гармоничную среду обитания в стремительно развивающемся мегаполисе, в которой каждый человек получит возможность приобщиться к творчеству.
Ежедневное общение с шедеврами искусства Великобритании, Германии, Голландии, Италии, Испании, Норвегии, России, Соединенных Штатов Америки, Франции, Китая, Японии, Узбекистана и других стран станет частью культурного бытия наших горожан, будет способствовать приобщению к творчеству, а имена великих мастеров Восточного и Европейского Ренессанса, мастеров классического и современного искусства станут привычными и знакомыми.
Проект, стартующий в этом году в Ташкенте, в дальнейшем расширит свой диапазон и продолжит работу в других городах и районах республики.
Презентация проекта состоится 18 мая 2010 года на площади Академического театра оперы и балета им.Алишера Навои.