12.uz - АҚШнинг Халқаро Тараққиёт Агентлиги (ЮСАИД) АҚШ ва Ўзбекистондаги нодавлат ташкилотлари билан ўзаро ҳамкорлик қилиб, минглаб эҳтиёжманд кишиларнинг тўғри овқатланишига ёрдам берадиган озиқ-овқат қўшимчаларини тарқатмоқда.
“Тинчлик учун озиқ-овқат” умумжаҳон дастури бўлиб, уни ЮСАИД бошқаради. Дастурнинг мақсади ўта эҳтиёжманд, шу жумладан, касал ҳамда уруш ва табиий офат сингари гуманитар буҳрон домига тушиб қолган кишиларнинг овқатланишини яхшилашга ёрдам беришдан иборат. Ўзбекистондаги жисмонан ва руҳан ногирон болалар, кексалар, сил сингари хасталиклардан даволанаётган беморларга ёрдам бериш учун дастурни АҚШда жойлашган Ресурс ва сиёсат алмашуви (Resource and Policy Exchange – RPX) нодавлат ташкилоти, Ўзбекистон ҳукуматининг озиқ-овқат қўшимчалари борасидаги фаолияти ва нодавлат ташкилотлари ўзаро мувофиқлаштиради.
ЮСАИД ушбу дастурни амалга ошириш учун “Соғлом авлод учун” жамғармаси, RPX, Соғлиқни сақлаш Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш, Халқ таълими вазирликлари ва бошқа ҳукумат идоралари билан ҳамкорлиқ қилмоқда. Улар биргаликда 75 метрик тонна тўқ тутадиган шўрва ва димлаб пишириладиган овқатларга солинадиган аралаш сабзавот қоқини тарқатади. Ушбу озиқ-овқат 13 мингдан ошиқ кишининг олти ойга етадиган тўрт миллион порция парҳез овқатига қўшимча бўлиши кутилмоқда.
“Ушбу дастур шериклар ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик рамзидир, − деди “Соғлом авлод учун” жамғармаси директори Нозимжон Мўминов. 1993 йили ташкил этилгандан бери жамғарма оналар ва болалар саломатлигини қўллаб-қувватлаш бўйича турли дастурларни амалга оширди. Ушбу нодавлат ташкилот 2004 ва 2007 йилларда шунга ўхшаш дастурларда ЮСАИД билан ҳамкорлик қилган эди, дея таъкидлади “Соғлом авлод учун” жамғармаси раисаси Светлана Инамова.
RPX вакиласи, доктор Виола Ортиқова сабзавот аралашмаси Ўзбекистон учун махсус ишлаб чиқарилганини қайд этди. У экин тури ва таъм жиҳатидан маҳаллий аҳолининг талабларига мос келади. Тайёрланадиган овқат мош солиб пишириладиган шўрва таъмини бериши учун картошка, гўшт ва зираворлардан фойдаланилди. “Маҳсулот маҳаллий урф-одатларга ҳам, таомларга ҳам мос келади”, деди у.
Элчи Ричард Норланд 24 февраль куни “Тинчлик учун озиқ-овқат” лойиҳасини бошлаш маросимида нутқ сўзлар экан, Ўзбекистон ҳукумати ногирон болалар сингари ҳимояга муҳтож гуруҳларга ёрдам беришга қатъй қарор қилганини намойиш этди, дея таъкидлади.
“Ўзбекистон ҳам, Қўшма Штатлар ҳам ҳимояга муҳтож гуруҳларнинг саломатлиги ва ижтимоий таъминотини қўллаб-қувватлаш ишига содиқдир, − деди у. − “Тинчлик учун озиқ-овқат” лойиҳаси АҚШ ва Ўзбекистоннинг кенг миқёсли муаммоларни биргаликда ҳал этиш борасидаги ҳамкорлиги намунасидир. Озиқ-овқат хавфсизлиги масалаларини муҳокама қилиш учун туғилган қулай фурсат икки томонлама ҳамкорликни янада кучайтириш, уни кўпроқ Ўзбекистон аҳолисига фойдали бўлган муайян ва моддий муаммолар ечимига йўналтириш имконини беради”.

12.uz - Сотрудничество между Агентством США по международному развитию (USAID) и неправительственными организациями США и Узбекистана в области распределения пищевых добавок поможет множеству людей, которые больше всего в них нуждаются.
Всемирная программа "Продовольствие во имя мира", осуществляемая USAID, направлена на оказание помощи по улучшению качества питания среди нуждающихся слоев населения, включая тех, кто страдает от заболеваний, а также людей, находящихся в условиях гуманитарного кризиса вследствие войны или стихийных бедствий. В Узбекистане программу координирует американская неправительственная организация "Resource and Policy Exchange" ("Обмен ресурсами и стратегиями"), или "RPX", которая совместно с правительством Республики Узбекистан и неправительственными организациями проводит мероприятия по оказанию помощи детям с ограниченными умственными или физическими возможностями, пожилым людям, и тем, кто проходит лечение от таких заболеваний, как туберкулез, сообщает посольства США в Ташкенте.
В целях осуществления программы USAID сотрудничает с Международным неправительственным благотворительным фондом "Соглом авлод учун" ("За здоровое поколение") и НПО "RPX", а также с Министерством здравоохранения, Министерством труда и социальной защиты, Министерством образования и другими правительственными учреждениями Республики Узбекистан. Совместно они распределят около 75 метрических тонн дегидрированной овощной смеси, которая может быть использована с другими продуктами питания для приготовления супов и тушеного мяса. Предполагается, что поставляемая овощная смесь пополнит рацион питания более 13000 человек, предоставляя в течение следующих шести месяцев около 4 миллионов порций.
"Эта программа символизирует дружбу и сотрудничество между партнерами", – говорит Нозимжон Муминов, директор фонда "Соглом авлод учун", который с момента его основания в 1993 году разработал различные программы поддержки здоровья матери и ребенка. Председатель фонда "Соглом авлод учун" Светлана Инамова отметила, что их неправительственная организация уже сотрудничала с USAID в рамках аналогичных программ в 2004 и 2007 годах.
Доктор Виола Артыкова, представляющая "RPX", рассказала, что овощная смесь была изготовлена специально для Узбекистана, соответствует традициям питания и призвана удовлетворить вкусы местного населения. Доктор Артыкова использовала овощную смесь с картофелем, мясом и специями, чтобы приготовить блюдо, по вкусу напоминающее машевый суп.
"Данный продукт соответствует традициям национальной кухни", – говорит она.
Выступая 24 февраля 2010 года на открытии проекта "Продовольствие во имя мира" в Узбекистане, посол США Ричард Норланд отметил, что правительство Республики Узбекистан продемонстрировало твердую приверженность делу оказания помощи группам людей, находящихся в вынужденной изоляции, среди которых дети с ограниченными возможностями здоровья.
"И Узбекистан, и Соединенные Штаты сохраняют свою приверженность разрешению вопросов касающихся укрепления здоровья и повышения благосостояния уязвимых групп населения", – сказал посол Норланд, добавив, что проект "Продовольствие во имя мира" является лучшим примером сотрудничества между США и Узбекистаном в целях решения широкого круга проблем, – "Перспектива решения вопросов обеспечения продовольственной безопасности позволяет нам укреплять двустороннее сотрудничество, и направлять его на эффективное решение конкретных задач, на благо народа Узбекистана".