Бугунги хотира саҳифамизда, Ўзбекистон халқ артисти Мукаррама Турғунбоева номидаги “Баҳор” Давлат рақс ансамблининг таниқли раққосаси Ўзбекистонда ҳизмат кўрсатган артист Гулчеҳра Фозилжоновани ёдга оламиз...
Ўзбекистон экологик ҳаракатида янги нашрлар тақдимоти бўлиб ўтди
12.uz – 2010 йил 15 март куни Ўзбекистон экологик ҳаракатида “Ўзбекистон табиати” альбом-китоби, “Булоқча”(“Родничок”) болалар экологик журнали лойиҳаси ва чоп этилган бошқа нашрлар тақдимотига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Ўзбекистон экологик ҳаракати Матбуот хизматига хабарига кўра, анжуманни Ўзбекистон экологик ҳаракати Марказий Кенгаши Ижроия қўмитаси Раиси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Экоҳаракат депутатлари гуруҳи раҳбари Борий Алихонов қисқача кириш сўзи билан очди. Нотиқ ер юзининг бирор бир жойида Ўзбекистонда бўлганидек тўрт фаслни бир вақтнинг ўзида ёнма-ён учратиш қийинлиги, сеҳрли ўлкамизнинг табиатига мафтун бўлиб боқишнинг ўзи кифоя эмаслиги, бу бебеҳо бойликни асраб-авайлаш лозимлиги ҳақида гапирар экан, чоп этила бошланган “Ўзбекистон табиати” альбом-китобининг нашр этилиши мамлакатимиз маънавий-маърифий ҳаётида катта воқеа эканлигига алоҳида тўхталиб, ушбу нашр Экоҳаракатнинг бу борадаги дастлабки қадами эканлигига тўпланганлар эътиборини қаратди. Шунингдек Ўзбекистон экологик ҳаракати ўсиб келаётган баркамол авлоднинг экологик тарбиясини кучайтириш йўлида ҳам эзгу ишга қўл уриб, кичкинтойлар учун “Булоқча” (“Родничок”) экологик журналини нашр этишга киришиш арафасида эканлигини, экологик йўналишдаги китоблар чоп этишга эътибор кучайтирилаётганлигини, атроф муҳитга зарарсиз, экологик тоза технологияларни амалиётга жорий этиш борасидаги ташаббуслар кенг қўллаб-қувватланаётганлигини қайд этди.
Дарҳақиқат, Экоҳаракат томонидан чоп этила бошланган ва дастлабкиси Қашқадарё вилоятига бағишланган “Ўзбекистон табиати” альбом-китобининг ёш авлоднинг экологик тарбиясида, уларни Она табиатга меҳр-муҳаббат руҳида камол топтиришда аҳамияти каттадир. Анжуманда сўзга чиққан Ўзбекистон экологик ҳаракати Матбуот хизмати раҳбари Т.Қамаров ана шулар ҳақида гапирар экан, альбом-китобда матнлар ўзбек, рус ва инглиз тилларида эканлиги хорижда ҳам мамлакатимизнинг бетакрор табиати ҳақида тўлароқ маълумот олишга имкон яратишини таъкидлади. Экоҳаракат томонидан мамлакатимизнинг барча вилоятларига бағишланган худди шундай альбом китоб нашр этилиши кўзда тутилган. Ушбу ижодий лойиҳа асосида альбом-китобнинг мамлакатимиз табиатига бағишланган якуний нашри чоп этилади. Анжуманда сўзга чиққан нотиқлар нафақат Қашқадарё вилоятининг ўсимлик ва ҳайвонот дунёси, умуман мамлакатимизнинг бой, бетакрор биологик хилма-хиллиги бундан ҳам йирик нашрлардан янада кенгроқ ўрин олса, бу борадаги ишлар янада кучайтирилса мақсадга мувофиқ бўлишини уқтирдилар.
Матбуот анжуманида Экоҳаракат фаоллари Саидмурод Мамашокиров ва Элдор Усмоновлар қаламига мансуб “Барқарор тараққиётнинг экологик хавфсизлик масалалари” китоби тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Атмосфера ва атроф муҳит мусаффолигини таъминлашда автотранспорт воситаларини ва қишлоқ хўжалик техникаларини экологик тоза ёқилғи билан ишлашга ўтказиш муҳим аҳамиятга эгадир. Анжуманда Экоҳаракат томонидан бу борада ҳам ибратга лойиқ ишлар амалга оширилаётганлиги ҳақида фикр юритилди. Жумладан, Экоҳаракат фаоллари томонидан Тошкентдаги “Gazfmir-PRO” маъсулияти чекланган жамиятда автобуслар, юк машиналари ва қишлоқ хўжалик техникаларида газодизель мосламасини қўллаш муваффақиятли синовдан ўтганлиги диққатга сазовордир. Матбуот анжуманида ушбу янгилик ҳам атроф муҳит муҳофазасида муҳим аҳамият касб этиши алоҳида эътироф этилди.
Экоҳаракатнинг самарқандлик фаолларидан бири, “ГЛОБАЛ ЭКОТЕХ УРГУТ” маъсулият чекланган жамият раҳбари Акмал Қиёмовнинг автотранспорт воситаларидан чиқаётган ва атроф муҳитга катта зарар етказаётган ис газини 90-95 фоиз ушлаб қолиш қувватига эга экофильтр мосламаси лойиҳаси ҳам матбуот анжумани иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди. Агар ушбу янгилик амалиётга жорий этилса, нафақат Ўзбекистонда, балки бутун дунёда атмосфера ҳавосининг мусаффолигини таъминлаш йўлида катта қадам ташланиши мумкинлиги анжуманда эътироф этилди.
Оммавий ахборот воситалари ходимларининг саволларига атрофлича жавоблар қайтарилган анжуман мунозараларга бой руҳда ўтди.
16.03.2010
10:1104.02.2012
Денверда бўлиб ўтган маҳкама давомида асли жиззахлик Жамшид Мухторов¸ Оллоҳга қасам ичиб¸ ўзининг террорчиликка алоқаси йўқлигини билдирди

Ucell, второй крупный мобильный оператор Узбекистана, принадлежащий шведско-финской группе TeliaSonera, увеличил свой внешний Интернет канала до 450 Мб/с
В Ташкенте провели презентацию новых экологических изданий
12.uz – 15 марта 2010 года в Экологическом движении Узбекистана состоялось мероприятие, посвященное презентации альбома-книги «Узбекистон табиати» («Природа Узбекистана»), проекта детского экологического журнала «Булокча» («Родничок») и других выпущенных изданий. Мероприятие с приветственными словами открыл Председатель Исполнительного комитета Центрального Кенгаша Экологического движения Узбекистана, руководитель депутатской группы от Экологического движения Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Борий Алиханов.
Как сообщает пресс служба Экологического движения Узбекистана, рассказывая о временах года, которых в одно и то же самое время трудно встретить бок о бок в какой-либо иной части Земли, нежели в Узбекистане, Борий Ботирович обратил внимание присутствующих на то, что недостаточно только лишь очарованно смотреть на природу нашего чудесного края – необходимо прикладывать большие усилия для сохранения этого бесценного богатства. Выступающий подробно остановившись на выходящем в свет альбоме-книги «Узбекистон табиати» («Природа Узбекистана»), являющемся большим событием в духовно-просветительской жизни страны, обратил внимание присутствующих на то, что это издание является первым подобным шагом Экодвижения в данном направлении.
Также было отмечено, что Экодвижение подготовило и в ближайшем времени начинает издание детского экологического журнала «Булокча» («Родничок»), который послужит хорошим подспорьем в деле усиления экологического воспитания подрастающего гармонично развитого поколения, усиления внимания вопросу издания книг экологической тематики. Действительно, значение альбома-книги «Узбекистон табиати», начавшегося издаваться Экодвижением (первая часть данного альбома посвящена Кашкадарьинской области), очень большое в деле экологического воспитания молодого поколения, укрепления в их сердцах любви к природе родного края.
Выступивший на мероприятии руководитель пресс-службы Экологического движения Узбекистана Т.Камаров особо отметил, что тексты в данном альбоме-книге, будучи на узбекском, русском и английском языках, дают возможность подробно ознакомиться с неповторимой природой нашей страны не только нашим, но и зарубежным читателям. Было отмечено, что Экодвижением предусматривается издание аналогичных альбомов-книг, посвященных всем областям Узбекистана. На основе данного проекта будет опубликован сводный заключительный альбом-книга, посвященный природным богатствам нашей страны. Выступавшие на мероприятии обратили внимание на целесообразность уделения большего внимания растительному и животному миру не только Кашкадарьинской области, но и растительному и животному миру других регионов нашей страны, необходимости расширения объема публикаций на данную тему и увеличения числа подобных книг.
В ходе пресс-конференции также состоялась презентация книги на тему: «Вопросы экологической безопасности устойчивого развития» активистов Экодвижения – Саидмурода Мамашокирова и Элдора Усмонова. Для обеспечения чистоты окружающей среды имеет важное значение перевод автотранспортных средств и сельскохозяйственной техники на экологически чистое топливо. На мероприятии были отмечены осуществляемые Экодвижением конкретные мероприятия в данной области. В частности, заслуживает особое внимание газодизельная установка, разработанная и успешно внедряемая в автобусах, грузовых автомашинах и сельскохозяйственной технике специалистами ООО «Gazamir-PRO». В ходе пресс-конференции также было особо отмечено большое значение данного нововведения в деле охраны окружающей среды. Также проект экофильтрной установки одного из самаркандских активистов, руководителя ООО «ГЛОБАЛ ЭКОТЕХ УРГУТ» - Акмала Киёмова, имеющая очистной эффект выхлопных газов до 90-95%, вызвал огромный интерес у присутствующих на пресс конференции. Было отмечено, что, если это новинка будет внедрена, то данное нововведение будет большим шагом в обеспечении чистоты атмосферного воздуха не только в Узбекистане, но и во всем мире. Мероприятие, в ходе которого были даны исчерпывающие ответы на вопросы представителей средств массовой информации, прошло в духе дискуссии.
16.03.2010
07:1606.02.2012
В матче плей-офф узбекские мастера ракетки со счетом 3:0 одержали победу над командой Индонезии и сохранили свое место в зональной группе
06:4006.02.2012
В ходе наблюдений специалистами установлено, что продолжительность периода вегетации может увеличить урожай кукурузы, риса и хлопка примерно на 10%